PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Szczupak na muchę - budowa zestawu
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Czerwiec 2018
Łowca Ryby Miesiąca
km73

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

Szczupaczyca 116
Odlot
Rugia 2017

2017
Łowca Ryby Roku
Łukasz Szlafka

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 1

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,289

· Najnowszy użytkownik: drChlubicz

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Szczupak na muchę - budowa zestawu
Maciej Baranski
Chcąc poszerzyć nieco informacje jakie podał Chef w swoim artykule: "Moje pierwsze szczupaki na muchę" postanowiłem opisać jak powinien wyglądać zestaw do połowu szczupaków metodą muchową.

Wiadomo nie od dziś, że szczupak to silna i bardzo dynamiczna ryba więc przy wyborze i dobrze muchowego sprzętu na pajki musimy o tym pamiętać. Najważniejsza część zestawu to kij.

Wędka - w klasie od 8 do 11 i długości 9 do 10 ft. Kij musi być mocny - szybki i sztywny tak żeby podołał z "wyrywaniem" z wody dużych much czyli przynęt wielkości +/- 15 cm.

Kołowrotek - duży i solidny z bardzo dobrym hamulcem. Duży dlatego, że ma pomieścić odpowiednią ilość podkładu i linki, a dobry hamulec - przyda się przy holu walecznego esoxa.
Mając kij i kołowrotek dobieramy podkład i linkę.

Podkład (backing Line) - strukturą przypomina plecionkę i ma służyć jako "zapas" gdy szczupak wyjmie nam całą linkę. Podkładu nawijamy około 100 metrów i wiążemy do niego sznur.

Sznur (line) - w rozmiarze 9-10 (musi mieć "siłę do fruwania z dużą muchą" Wink). W zależności od miejsca połowu będzie to sznur pływający (floating line) lub linka tonąca (sinking line). Końcówka linki zakończona łącznikiem (tzw. loopem) do którego mocujemy około 2 metrowy przypon (leader).

Przypon (leader) to nic innego jak żyłka mono o średnicy 35 do 40mm, którą zakańczamy "stalką" z agrafką, która służy do szybkiej i wygodnej wymiany much. (pisząc stalką mam tu na myśli przypon stalowy, wolframowy lub też tytanowy).

Przynęty (muchy, streamery) imitują wszystko na co potencjalnie może połakomić się szczupak. Od owadów przez rybki aż po drobne gryzonie pływające w wodzie. Warto dodać że najlepsze materiały do wyrobu much to syntetyki, które nie nabierają wody przez co nie powodują "przeciążenia zestawu" oraz sierści sarny czy królika z której chociażby wyrabia się bunny bugs - klasyk pośród much na duże drapieżniki.

4.bp.blogspot.com/_Pu5-Q9rdVzM/TMBFd_IG4bI/AAAAAAAADM4/baOHy19nYfE/s400/SDC10029.JPG

bunny bugs

Edytowane przez Arek Pawlak dnia 25.09.2011 08:59
esox
www.pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_54391a2f07f88_pikefinder.jpg

Arek Pawlak
Dobry materiał. W przyszłości z pewnością skorzystamSmile
Pozdrawiam, Arek.

Chef
Ładnie opisane Esox.Wink
Too many fish
Too little time...
http://marcinejankowski.blogspot.co.uk/

Maciej Marchwiak
Muchy zawsze mnie kręciły, więc też spróbowałem sobie ukręcić kilka na szczupaka. ...Ale widzę, że chyba zrobiłem je trochę za krótkie. Trzeba zrobić nowe ! Mam problem z hakami. Nie bardzo wiem jakie byłyby najlepsze ? .....Pozdrawiam serdecznie !
Edytowane przez Arek Pawlak dnia 15.10.2011 09:10

Longin Bojanowski
Ciekawe takie łowienie. Nigdy czegoś takiego nie próbowałem. Może trzeba by zacząć. Ale czym i jak spróbować. Trzeba zacząć od sprzętu. Kijek sobie zrobię w wolnej chwili. A co z kołowrotkiem i resztą. Może podpowiedzcie jakie można w miarę niedrogie i dobre kupić. Wiem, że często w tej sytuacji trzeba by kopic dwa (jeden tani drugi dobry) ale bez jaj, może da się to jakoś pogodzić.
Loniek

Longin Bojanowski
Maciej Marchwiak napisał(a):

Muchy zawsze mnie kręciły, więc też spróbowałem sobie ukręcić kilka na szczupaka. ...Ale widzę, że chyba zrobiłem je trochę za krótkie. Trzeba zrobić nowe ! Mam problem z hakami. Nie bardzo wiem jakie byłyby najlepsze ? .....Pozdrawiam serdecznie !

Ja tez nie wiem Na jakich hakach to robić. Trochę na oko kupiłem haki TIEMCO TMC 8089N.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_516c150775d5d_forumsumowe.jpg

Zamówiłem też haki Wizard WD 191, 2/0. Jak przyjdą to zacznę coś kręcić. Zobaczymy co się uda. Ale może Ci co łowią na muchy trochę po podpowiadają.

Rozmawiałem też o kiju, w jednej z pracowni podpowiadali aby wziąć klasy 7.
Loniek

Szymon Kabacinski
Ciekawi mnie to, czy podczas łowienia na muchę stosuje się stalkę czy specjalne przypony ? Bo wiadomo muszka jest lekka i zaprezentować trzeba dobrze.

Maciej Kowalkowski
Możesz zastosować fluorocarbon. Dodam jeszcze od siebie, że kołowrotek i linkę zawsze dobieramy do klasy wędki. Jeśli mamy wędzisko #8 to i linka powinna być w takiej klasie. Między innymi po to, by rzuty były optymalne. Kij #7 na szczupaki będzie raczej zbyt słaby.
Szymon duże muchy "streamery" można dociążać. Poza tym takie muchy wcale nie są lżejsze od małych przynętSmile Po nasiąknięciu wodą też swoje ważąSmile
i48.tinypic.com/11uyblt.png
www.fishermann.pl

Longin Bojanowski
Maciej Kowalkowski napisał(a):

Możesz zastosować fluorocarbon. Dodam jeszcze od siebie, że kołowrotek i linkę zawsze dobieramy do klasy wędki. Jeśli mamy wędzisko #8 to i linka powinna być w takiej klasie. Między innymi po to, by rzuty były optymalne. Kij #7 na szczupaki będzie raczej zbyt słaby.
Szymon duże muchy "streamery" można dociążać. Poza tym takie muchy wcale nie są lżejsze od małych przynętSmile Po nasiąknięciu wodą też swoje ważąSmile

No widzisz i już coś mam. Na razie powiedziałem, że chcę 8 (F908-MHX), ale jeszcze nie złożyłem zamówienia. Przeglądałem kołowrotki i okazuje się, że na naszym rynku raczej trudno o taki do klasy 9 (a nawet jak są to już kasa spora), ale w rozsądnej cenie można dostać np. Greysa GX500 #6/7/8 czy Team Dragon FX800.
Loniek

Maciej Kowalkowski
Polecam Greysa. Jednak firma ma większe doświadczenie w sprzęcie muchowym niż dragonWink
www.fishermann.pl

Longin Bojanowski
Cena podobna, a skoro tak mówi muchowy łowca. Ale też dlatego myślałem o lżejszej wędce bo to kołowrót jak widzisz #6/7/8. Chyba, ze można skompletować tak, że wędka 9 a kołowrót jak wyżej. Co Ty na to. Bo już Greys #9 to za duża kasa, przynajmniej na początek.
Loniek

Maciej Kowalkowski
Jakbyś miał kija #8 i kręcioła #6/7/8 to byłoby najlepiej. Do kija #9 też będzie ok. Ogólnie jeśli podchodzi się na luzie do tego łowienia bez zbędnego profesjonaluzmu, to kręcioł w tym wszystkim jeśli chodzi o wielkość jest sprawą drugorzędną. Musi mieć bardzo dobry hamulec. I dobrze, jakby miał dodatkową szpulę w zestawie. Na jednej linka tonąca, na drugiej pływającaSmile masz szybką możliwość zmiany, w zależności jak ryba żeruje. Długość kija jak Maciej w pierwszym poście pisałSmile
www.fishermann.pl

Longin Bojanowski
No to zrobimy 8 o dł. 9 to 2,75, bo na dwa składany i dłuższy byłby trochę kiepski w transporcie. A szybki powinien być, bo węgiel o wysokim module.
Loniek

Maciej Baranski
Szymon Kabacinski napisał(a):

Ciekawi mnie to, czy podczas łowienia na muchę stosuje się stalkę czy specjalne przypony ? Bo wiadomo muszka jest lekka i zaprezentować trzeba dobrze.

Szymon ja wcześniej do leadera dowiązywałem stalkę ale od tego sezonu mam zamiar prosto do sznura (linki) dowiązywać leader z fluorocarbonu zakończony agrafką. (bez zbędnych stalek, wolframów, kretlików)
Skoro do spina przypony z fluo są ok to myślę że do muchy też ogarną.

Co do kręciołów to im wyższa klasa to więcej zapasu (backing'u i linki). Grunt to dobry hamulec bo większe mamuśki raczej trzeba holować z młynka nie z ręki.
esox
www.pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_54391a2f07f88_pikefinder.jpg

Longin Bojanowski
podpowiedzcie jeszcze na jakich hakach wiązać muchy na zębatego. Tu przynajmniej mogę zacząć już, bo większość mam. Imadełko stoi, pióra, syntetyki, nici Uni Big Fly czekają, bo kręciłem już różności np. koguty czy przywieszki na dorsze.
Tu taka przywieszka.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_516d0f31ddd6c_forumsumowe.jpg
Loniek

Longin Bojanowski
No to próbuję coś ukręcić. Niestety na początek wyszła mi tylko 12 centymetrowa. Ale może po nabyciu wprawy coś z tego kręcenia będzie.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_516dc08ae7074_forumsumowe.jpg

Oczy dodam później, bo przesyłka w drodze.

To mucha nr 2.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_516dc98748719_forumsumowe.jpg

Ta bardziej mi się podoba. Oczy jak wyżej.
Edytowane przez Lukasz Szlafka dnia 17.04.2013 08:37
Loniek

Maciej Kowalkowski
Fajne muchySmile haki już musisz dobrać sam, zależy od łowiska itd... ja krecilem na hakach kamasana i gamakatsu 2/0 i 4/0.
www.fishermann.pl

Krzysztof Poniewierski
Macieju zawsze dałeś Lońkowi punkt oparcia Smile
Widzę, że teraz pora kompletowania mocnego zestawu muchowego u "Tetryka" Pfft A zawsze mucha kojarzyła się mi z finezją i delikatnością (cechy którymi na pewno mnie nie da się opisać Pfft )
K-Pon

Lukasz Szlafka
Krzychu ja też jeszcze do niedawna wyobrażałem sobie muszkę na finezyjnego pstrążka aż nie zobaczyłem tego filmiku Smile
http://www.youtub...a8WjVnfCQc
<',)))>< Gofer

Longin Bojanowski
Krzysiek, jak potrenuję kręcenie to i te Twoje Apisto by się skusiły. Tylko musisz wyhodować większe.
A teraz już się nie wyrobie bo nie wiem kiedy badyl przyjdzie, ale jak będzie to skompletuję całość, przez zimę potrenuję rzucanie na śniegu i w przyszłym roku złowię coś u Mańka. Teraz jako krętacz będę kręcił muchy na szczupaki i wstawiał ich fotki.
Łukasz, filmik jest super.
Edytowane przez Longin Bojanowski dnia 17.04.2013 09:19
Loniek

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.45
11,066,065 unikalne wizyty